Nawigacja

Koncepcja pracy szkoły

Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej w Siarczej Łące

 

 

 

 

 

 

KONCEPCJA

FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W SIARCZEJ ŁĄCE

 

 

 

 

 

 

 

 

MISJA SZKOŁY:

W wychowaniu chodzi o to, aby człowiek

stawał się coraz bardziej człowiekiem”.

 

 

 

 

 

Szkoła to bezpieczeństwo, przyjaźń i partnerstwo, wzajemny szacunek i pomoc, radość i zabawa, twórcze działanie, pozytywne myślenie, zaangażowanie w naukę, rozwijanie własnych zdolności. To czy rola szkoły zostanie spełniona, uzależnione jest od utrzymania na odpowiednim poziomie tego, co dobre w naszej szkole oraz od doskonalenia i wprowadzania tego, na co mamy wpływ.

 

WSPÓŁPRACA Z RADĄ PEDAGOGICZNĄ

 

Praca szkoły opiera się na współpracy dyrektora, rady pedagogicznej i rodziców. Każda koncepcja może być zrealizowana tylko w wyniku wspólnego udziału w projekcie. Nie wyobrażam sobie więc realizacji koncepcji rozwoju szkoły bez czynnego udziału w niej rady pedagogicznej. Zamierzeniem moim jest bycie nie tylko przełożonym, lecz również partnerem, co pomoże mi stworzyć zgrany zespół pracowników, dla którego wszelkie podejmowane działania będą nie tylko pracą, ale również przyjemnością i satysfakcją. Będę starała się, aby moja koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły była również ich koncepcją, pomysłem na funkcjonowanie i tworzenie wspólnej szkoły.

Zamierzam motywować nauczycieli do podnoszenia i doskonalenia swoich kwalifikacji poprzez udział w szkoleniowych radach pedagogicznych i kursach doskonalących. Waznym elementem doskonalenia warsztatu pracy jest wymiana doświadczeń, która bdzia miała miejsce podczas samokształceniowych rad pedagogicznych. Polozymu nacisk na wyorzystanie metod aktywizujących  oraz urozmauicanie form zajęc pozalekcyjnych.

         Chciałabym być dyrektorem aktywizującym nauczycieli w projektowaniu działań szkoły oraz w realizacji zadań, wskazywać, otwierać zespołowi pole działania, wspierać inicjatywy.

 

 

Uczniowie

 

             Uczniowie naszej szkoły to dzieci z o zróżnicowanym poziomie warunków intelektualnych oraz socjalno-bytowych. Są wśród nich osoby inteligentne i otwarte, ale zdarza się również, że pochodzą z rodzin, gdzie rozwój intelektualny dziecka schodzi na drugi plan. Umiejscowienie wsi nie sprzyja również kontaktowi ze światem kultury i sztuki. Pragnę, aby szkoła obok niewątpliwie kluczowej roli podejmowania działań dydaktycznych na możliwie jak najwyższym poziomie, położyła nacisk na ogólny rozwój intelektualny dzieci.

   Moimi priorytetami w tym zakresie są:

1 Położenie nacisku na właściwy dobór metod i form pracy na lekcjach dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb ucznia.

2. Zwrócenie jeszcze większej uwagi na pomoc dzieciom  ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, ponieważ jest to problem wciąż żywy i dotykający uczniów naszej placówki.

3. Poświęcanie czasu uczniom zdolnym, a tym samym rozwijanie ich zdolności i umiejętności. Mobilizacja do udziału w konkursach.

4. Zorganizowanie większej liczby stanowisk komputerowych i umożliwienie uczniom korzystania z tego dobrodziejstwa techniki. Zwrócenie szczególnej uwagi na wykorzystanie programów multimedialnych w procesie  nauczania.

5. Rozwijanie wśród dzieci tożsamości narodowej i poczucia przynależności do naszego regionu. Ukazanie, że kultywowanie własnych korzeni jest ze wszech miar pożądane i piękne.

6. Położenie nacisku na promocję zdrowia poprzez propagowanie zagadnień ekologicznych, profilaktykę uzależnień oraz przybliżanie problemu higieny życia, nauki i pracy.

7. Umożliwienie uczniom kontaktu ze światem kultury i sztuki poprzez organizowanie wyjazdów i wycieczek oraz zapraszanie do szkoły przedstawicieli tej dziedziny życia.

8. Położenie nacisku na bezpieczeństwo dzieci poprzez nieustanną opiekę zarówno w trakcie zajęć, przerw, wyjazdów i wycieczek jak i realizację zadań wychowania komunikacyjnego.

 9. Zorganizowanie dla uczniów zerówki zajęć z języka angielskiego.

 10. Dalsze rozwijanie wolontariatu w szkole, kształtowanie postaw tolerancji w szkole oraz pomocy potrzebujacym.

 

 

Współpraca z rodzicami i ze środowiskiem lokalnym.

            Rodzice i opiekunowie uczniów są ważnym ogniwem szkoły. Współpraca z rodzicami  to, moim zdaniem warunek dobrego funkcjonowania każdej szkoły. Szkoła Podstawowa w Siarczej Łące, jest i będzie na tę współpracę otwarta .Deklaruję więc pełną jawność naszych  działań, konsultację z rodzicami we wszystkich ważnych kwestiach szkoły, niczym nie skrępowaną  samorządność w każdym zakresie.

Szkoła stoi i stać będzie przed rodzicami otworem. Zawsze byliśmy i będziemy skłonni wsłuchiwać się w ich opinie, poglądy i rady. Komitet Rodzicielski jest organizacją zrzeszającą rodziców.  Każde ich wystąpienie, w każdej formie i w każdym czasie powinno być wysłuchane i wzięte pod uwagę. Współczesna szkoła musi być szkołą ściśle związaną ze środowiskiem, w którym funkcjonuje.  Wykonaliśmy już razem wiele zadań i mama nadzieję, że wiele jeszcze przed nami.

W związku z tym deklaruję współpracę z instytucjami, które działają w naszym środowisku . Będzie to  przede wszystkim z samorząd terytorialny. Współpraca ta będzie odbywać się w różnych formach. Podstawową formą współpracy jest  organizowanie wspólnych przedsięwzięć jak chociażby – organizacja międzyszkolnego konkursu recytatorskiego dla klas I-III pod hasłem „ Z Brzechwą weselej”.” i wiele innych. Ważnym aspektem tej współpracy jest także dbanie o wizualną i materialną stronę szkoły. Dołożę wszelkich starań, aby ta sfera rozwoju przebiegała owocnie.

Będziemy rozwijać również dalszą współprace z takimi instytucjami jak: Biblioteka Publiczna w Kadzidle, Posterunek Policji w Kadzidle, Nadleśnictwo Myszyniec, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kadzidle, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Myszyńcu, Parafią p/w Ducha Św. w Kadzidle oraz innymi szkołami w naszej gminie.

         Mam nadzieję, że uda mi się stworzyć płaszczyznę współpracy dla dobra naszej szkoły a przede wszystkim dla dobra naszych dzieci.

 

 

 

Działania menadżersko –promocyjne

 

          Promocja to wizerunek szkoły nie tylko podczas tak zwanych „otwartych drzwi”, ale w każdym dniu, w każdej godzinie jej działalności. Szkoła i jej pracownicy są w danym środowisku obserwowani i permanentnie oceniani. Z tego faktu należy zdawać sobie sprawę każdego dnia.  Aby szkoła, jej dyrektor, nauczyciele, uczniowie, absolwenci byli dobrze postrzegani w środowisku wszyscy muszą na to pracować  identyfikując się ze szkołą.

         Aby jeszcze lepiej promować wizerunek szkoły w środowisku zamierzam:

- zapraszać władze lokalne do udziału w uroczystościach szkolnych.

- zaangażować rodziców i nauczycieli do jak najstaranniejszego przygotowania konkursu ,,Z Brzechwą weselej”, do udziału w którym zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich szkół w naszej gminie

-  dołożyć starań, aby nasza szkoła zaistniała na gminnej stronie internetowej

 

         Zamierzam również dołożyć wszelkich starań, aby pozyskiwać środki służące szkole i uczniom:

- pozyskiwać sponsorów na rzecz poczęstunku dla uczestników i gości przybyłych na konkurs pod hasłem „Z Brzechwą weselej”

- kontynuować współpracę z ARiMR  w ramach akcji bezpłatnego mleka dla uczniów

- podejmować współprace z rodzicami w ramach pomocy przy kontynuacji prac remontowych

–        pozyskiwać środki na bieżące potrzeby poprzez współprace z instytucjami, które będą w stanie dofinansować m.in. wycieczki i spektakle teatralne

 

 

 

 

Podsumowanie

W podsumowaniu pragnę wyeksponować najważniejsze zadania, które chciałabym realizować, jeśli stanowisko powierzone zostanie mojej osobie.
Jako ewentualny dyrektor zamierzam :

- sprawnie zarządzać pracą szkoły w celu uzyskania wysokiego poziomu kształcenia i wychowania - właściwie wypełniać funkcje kierownicze w zakresie planowania, organizowania, koordynowania, motywowania i kontroli

- poprawnie i terminowo sporządzać dokumentację sprawozdawczą placówki

- wszelkie działania ukierunkować na rozwój szkoły, tj. rozwój nauczycieli, uczniów i rozwój własny

- tworzyć klimat do dobrej komunikacji interpersonalnej

- pozyskiwać sojuszników szkoły, zwłaszcza wspierających ja materialnie

- podejmować działania gospodarcze wspierające obszar działań pedagogicznych

- ustawicznie poprawiać estetykę szkoły

- zaangażować rodziców do współdziałania ze szkołą na wielu płaszczyznach, organizować spotkania wychowawców z rodzicami oraz zapraszać na imprezy szkolne

- współpracować ze środowiskiem lokalnym, promować walory szkoły i jej osiągnięcia, zwiększając w ten sposób zainteresowanie placówką

- pielęgnować i rozwijać to co już jest dobrą tradycją szkoły

- podejmować działania aby szkoła była bezpieczna dla uczniów i pracowników.

 

 

        

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Siarczej Łące
    Siarcza Łąka 41
    07-420 Kadzidło

    dyrektor - Beata Drężek
  • (+48)29 7618146

Galeria zdjęć