Nawigacja

Statut Wewnatrzszkolne Zasady Oceniania Regulamin Rady Pedagogicznej Program wychowawczo - profilaktyczny

Dokumenty szkoły

Regulamin Rady Pedagogicznej

 

 

 

REGULAMIN RADY

 

 PEDAGOGICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

W SIARCZEJ ŁĄCE

 

 

 

 

 

 

 

Podstawa prawna : ustalony na podstawie art. 43 ust.2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703 i Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788, Nr 122, poz. 1020, Nr 131, poz. 1091, Nr 167, poz. 1400 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1043, Nr 208, poz. 1532 i Nr 227, poz. 1658 oraz z 2007 r. Nr 42, poz. 273, Nr 80, poz. 542, Nr 115, poz. 791, Nr 120, poz. 818, Nr 180, poz. 1280 i Nr 181, poz. 1292)

 

I.         POSTANOWIENIA OGÓLNE:

1.      W szkole działa Rada Pedagogiczna, która jest kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji jej zadań dydaktycznych, kształcenia, wychowania i opieki.

2.      W skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole. W zebraniach Rady mogą brać również udział - bez prawa głosowania - z głosem doradczym osoby zaproszone przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej.

3.      Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor szkoły.

4.      Zebrania plenarne RP są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie w związku z zatwierdzeniem wyników klasyfikacji i promowania uczniów, po zakończeniu rozpoczętych zajęć szkolnych oraz w miarę bieżących potrzeb.

5.      Zebrania RP mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy przewodniczącego RP, organu prowadzącego szkołę, albo co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej.

6.      W przypadku zwołania zebrania plenarnego RP z inicjatywy członków Rady przedstawiciele RP przedstawiają przewodniczącemu RP pisemny wniosek z określoną problematyką obrad oraz podpisami stwierdzającymi spełnienie warunku zawartego w punkcie 5.

7.      Przewodniczący RP prowadzi i przygotowuje zebrania RP. Ma obowiązek w terminie co najmniej trzech dni przed zebraniem powiadomić członków RP.

8.      Dyrektor szkoły przedstawia RP ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły.

9.      RP przygotowuje projekt statutu oraz jego zmiany.

10.  RP może występować z wnioskiem do organu prowadzącego szkołę o odwołanie z funkcji dyrektora lub do dyrektora - o odwołanie nauczyciela z innej funkcji kierowniczej w szkole.

11.  W przypadkach określonych w pkt. 10, organ prowadzący szkołę albo dyrektor, są zobowiązani przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w ciągu 14 dni od otrzymania uchwały RP.

12.  Uchwały RP są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.

13.  Nauczyciele są zobowiązani do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu RP, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.

14.  RP ustala regulamin swojej działalności.

15.  Zebrania RP są protokołowane. Protokoły protokołowane są za pomocą komputera, a wydrukowane pisma są chronologicznie składane w segregatorze. Każdy protokół jest podpisany przez protokolanta i przewodniczącego Rady Pedagogicznej. Komplet protokołów z każdego roku nagrywany jest na płytkę CD i dołączany do księgi protokołów.

16. Protokoły Rad Pedagogicznych numerowane są cyfrą i rokiem szkolnym np. Rada Pedagogiczna, która obraduje na koniec sierpnia danego roku szkolnego nosi numer „ jeden łamany  na dany rok szkolny - zapis „Rada Pedagogiczna nr 1 / 2013 / 14" itd.

II. KOMPETENCJE STANOWIĄCE ORAZ OPINIODAWCZE RADY PEDAGOGICZNEJ.

1.    Do kompetencji stanowiących RP należy:

a)      zatwierdzanie planów pracy szkoły,

b)      zatwierdzanie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,

c)      podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole,

d)     ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły,

e)      podejmowanie uchwał w sprawach skreślania z listy uczniów,

2.    RP opiniuje w szczególności:

a)      organizacją pracy szkoły, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zająć lekcyjnych i pozalekcyjnych,

b)      projekt planu finansowego szkoły,

c)      wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,

d)     propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

3.    Dyrektor szkoły lub placówki wstrzymuje wykonanie uchwał, o których mowa w ust. 1, niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały, dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołą oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym szkołą uchyla uchwałą w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa. Decyzja organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczna.

ORGANIZACJA OBRAD.

1.      Obrady RP odbywają się w zasadzie na jednym posiedzeniu, chyba że przewodniczący zarządzi obrady dwudniowe. Czas trwania obrad ustala się jako nie dłuższy niż 3 godziny zegarowe z przerwą 10 minutową. W razie uzasadnionej potrzeby przewodniczący może zgłosić wniosek o przedłużenie obrad. Decyzją w tej sprawie podejmuje RP w głosowaniu jawnym. W razie negatywnego wyniku głosowania i nie wyczerpania porządku obrad przewodniczący Rady ma prawo do przełożenia obrad na następny dzień roboczy.

2.      Członkowie Rady Pedagogicznej są obowiązani uczestniczyć w posiedzeniu RP, a swój udział potwierdzają na liście obecności. Osoby nieobecne bez usprawiedliwienia umieszcza się w protokole.

3.      Zebrania RP otwiera, prowadzi i zamyka przewodniczący Rady, a w przypadku jego nieobecności zastępca dyrektora.

4.    Przewodniczący udziela głosu według kolejności zgłoszeń, czuwa nad przebiegiem dyskusji, przywołuje mówcą „do rzeczy" lub „do porządku", może także w rażących przypadkach odebrać głos,

5.       Po wyczerpaniu porządku obrad przewodniczący zamyka posiedzenie.

6.       Podjęte uchwały stają się prawomocne z zastrzeżeniem pkt. II.3

7.      Z każdego zebrania sporządzony jest protokół.

8.      Protokolant ma obowiązek złożenia protokołu u dyrektora szkoły,

a)      nauczyciele mają obowiązek zapoznania się z jego treścią. Tym czasie mogą również składać wnioski dotyczące treści. Wnioski te będą rozpatrywane na następnym posiedzeniu RP.

b)      Protokół zostaje podpisany przez protokolanta i przewodniczącego.

8.    Członkowie RP mają obowiązek:

a)      Czynnie uczestniczyć w posiedzeniach rady.

b)      Usprawiedliwić swoją nieobecność najpóźniej na drugi dzień po odbyciu rady.

c)      Potwierdzić swoją obecność podpisem na liście.

9.    Członkowie RP maj ą prawo:

a)      Wnoszenia do porządku obrad spraw, które ich zdaniem są ważne z punktu widzenia interesów szkoły.

b)      Składania wniosków i propozycji uchwał.

c)      Kierowania do dyrektora szkoły zapytań we wszystkich sprawach dotyczących społeczności szkolnej.

 

Regulamin jest załącznikiem do statutu szkoły.


 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Siarczej Łące
    Siarcza Łąka 41
    07-420 Kadzidło

    dyrektor - Beata Drężek
  • (+48)29 7618146

Galeria zdjęć